Jak zapakować paczkę bez koperty?

5 min. lektura18 lipca 2023

Pakowanie towarów, dokumentów i prezentów do wysyłki to zadanie, za które odpowiadają głównie pracownicy magazynów. W codziennej pracy magazyniera często dochodzi do sytuacji, w której konieczna jest wysyłka paczki bez koperty przeznaczonej do pakowania towaru drobnicowego. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji i z jakich materiałów operacyjnych można skorzystać? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które ułatwiają wysyłkę towarów nawet bez dedykowanych kopert.

Pakowanie towaru – czy koperty firmowe są niezbędne?

Podczas realizowania wysyłki towarów przez sklepy internetowe oraz firmy zajmujące się handlem na odległość koperty firmowe są standardem, szczególnie jeśli chodzi o wysyłkę faktur i dokumentacji sprzedażowej. Firmowe koperty występują w różnych rozmiarach, np. DL, a także w formie z przezroczystym okienkiem.

Takie materiały operacyjne są przydatne głównie do wysyłki firmowej dokumentacji, umów, faktur i innych dokumentów. Nie oznacza to jednak, że wysyłka towarów w paczkach bez kopert firmowych jest niemożliwa. Wystarczy wykorzystać kilka praktycznych wskazówek, jak zapakować paczkę bez koperty, aby wysyłana dokumentacja i towar drobnicowy były dobrze zabezpieczone.

Pakowanie paczek i dokumentacji – jakie są alternatywy dla kopert firmowych?

Co zrobić, jeśli w firmie zabraknie kopert firmowych? To nie koniec świata, choć oczywiście zawsze warto mieć pod ręką koperty na niezbędną dokumentację firmową. Alternatywne materiały, z których można skorzystać podczas pakowania towaru do wysyłki to:

 • Koperty bąbelkowe – dostępne praktycznie we wszystkich popularnych rozmiarach od A11 do K20. Stanowią doskonałe zabezpieczenie towaru drobnicowego i wrażliwego na uszkodzenia. Wewnętrzna warstwa pęcherzyków powietrza sprawia, że przedmioty umieszczone w kopercie nie ulegają uszkodzeniu nawet przy mocniejszych uderzeniach.
 • Koperty foliowe – to przede wszystkim foliopaki kurierskie, które można wykorzystywać jako dodatkowe zabezpieczenie przesyłki przed przenikaniem wilgoci.
 • Tuby kartonowe – dobra alternatywa dla kopert wysyłkowych, szczególnie jeśli towar ma nietypowe kształty. W tubach można bez problemu umieścić firmową dokumentację – wystarczy zwinąć ją w rulon i wsunąć do wnętrza tuby.
 • Przezroczyste koperty foliowe – sprawdzą się w przypadku wysyłki firmowych ulotek, zaproszeń lub kart podarunkowych. Dają gwarancję, że przedmiot nie ulegnie uszkodzeniu w trakcie transportu, a odbiorca natychmiast zauważy przekazywany bon podarunkowy w paczce.

To tylko najpopularniejsze alternatywy, które są pomocne w trakcie przygotowywania paczek do wysyłki bez użycia standardowej koperty firmowej. Warto też wiedzieć, jak wysłać paczkę bez etykiety. To częsty problem, z którym zmagają się nawet doświadczeni pracownicy magazynów wysyłkowych.

Brak kopert a wysyłka paczek – a może pudełka kartonowe?

Kartony z tektury falistej to standard, jeśli chodzi o wysyłkę paczek. Czy stanowią alternatywę dla kopert firmowych? Po części tak, gdyż sprawdzą się podczas pakowania towarów drobnicowych, a także firmowej, wielostronicowej dokumentacji. W zastępstwie dla firmowych kopert można użyć:

 • Pudełka tekturowe z tektury falistej 3-warstwowej – jeśli w grę wchodzi pakowanie towarów o wysokiej wrażliwości, prawdopodobnie nie znajdziesz lepszej alternatywy dla kopert – nawet tych z pęcherzykami powietrza. Alternatywnie możesz też wybrać kartony z falistej tektury 5- i 7-warstwowej.
 • Pudełka kartonowe na dokumenty – to dobry wybór w celu wysyłki firmowej dokumentacji, np. tej zarchiwizowanej. W dedykowanych pudełkach kartonowych można wysłać nawet kilkanaście kilogramów dokumentów w jednej paczce. Ze względu na tę cechę kartony są naprawdę dobrym zamiennikiem dla firmowych kopert.

Dobrym wyborem są także opakowania papierowe, np. torby z papieru kraft. Choć nie nadają się do bezpośredniej wysyłki towarów kurierem, to jednak można bezpiecznie umieścić w nich towar, a następnie przełożyć całość do pudełka z tektury falistej. Tak przygotowana paczka to gwarancja, że towar dotrze do odbiorcy w nienaruszonym stanie.

A może chcesz dowiedzieć się, czy można wysłać paczkę bez kartonu? To możliwe, choć wymaga nieco gimnastyki ze strony magazyniera. Do wysyłki towarów bez kartonów można wykorzystać foliopaki, folię stretch oraz przekładki tekturowe.

Bezpieczeństwo towarów a wysyłka paczek bez koperty

Decydując się na nadanie paczki bez dedykowanej koperty, można narazić towar na ewentualne uszkodzenia. Wiele jednak zależy od tego, jakie przedmioty są wysyłane. Jeśli to tylko firmowa dokumentacja – bez problemu można zastąpić papierową kopertę foliopakiem lub płaskim kartonem wysyłkowym. 

Aby utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa wysyłanych towarów, warto zdecydować się na wykorzystanie jak najlepszych materiałów operacyjnych. Zatem czym zabezpieczyć przesyłkę, aby nie ryzykować uszkodzeniem jej zawartości? Owinięcie wysyłanego towaru w folię stretch, papier pakowy kraft, a także folię bąbelkową daje pewność, że zawartość paczki będzie w 100% chroniona przed uszkodzeniami wynikającymi, np. z uderzeń pudełka z zewnątrz.

Koperty wysyłkowe – potrzebne czy nie?

Wysyłka firmowej dokumentacji, faktur, a także towaru drobnicowego czy nawet ulotek reklamowych najczęściej odbywa się przy pomocy kopert tekturowych i papierowych. W sytuacji, kiedy zabraknie takich materiałów do pakowania paczek, można skorzystać z licznych alternatyw: opakowań foliowych, tub kartonowych, a nawet foliopaków.

Zaopatrzenie magazynu wysyłkowego w koperty firmowe to oczywiście dobry pomysł. Jeśli jednak nie ma możliwości wykorzystania takich materiałów do wysyłki – nic nie szkodzi. W ofercie RAJA jest dostępnych wiele innych opakowań i pudełek, które są świetną alternatywą dla kopert firmowych.

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

   

  Najpopularniejsze tematy