Jak zapakować książki do wysyłki?

4 min. lektura13 lipca 2022

Jak zapakować książki do wysyłki?  

Firmy, które na co dzień zajmują się wysyłką książek, muszą zadbać o to, by wybrane tytuły dotarły do odbiorców w nienaruszonym stanie. W tym przypadku, kluczowy będzie nie tylko wybór sprawdzonej firmy kurierskiej, ale też staranne zapakowanie przesyłki, które uchroni ją przed ewentualnym zniszczeniem. Jak zapakować książki do wysyłki, by w idealnym stanie dotarły do adresatów?

Jak zapakować książkę do wysyłki?

Solidne opakowanie to gwarancja, że książka w nienaruszonym stanie dotrze do adresata. Nie ma znaczenia, czy książka jest w twardej, czy miękkiej oprawie – i tak należy ją odpowiednio zabezpieczyć. W czym wysłać książkę? Poniżej lista rzeczy, które mogą się do tego przydać.

 • Tekturowe opakowanie

Do wysyłki książki najlepiej sprawdzi się tekturowe opakowanie – koperta lub karton. Warto pamiętać, by dobrać wielkość opakowania do ilości wysyłanych książek. Karton nie może być ani za duży, ani za mały. W jednym i drugim przypadku, przesyłka będzie narażona na uszkodzenie.

 • Folia bąbelkowa lub tektura

Karton to jednak nie wszystko. Jak zapakować książki do wysyłki, by były bezpieczne podczas transportu? Konieczne jest użycie dodatkowego zabezpieczenia. Książkę warto obłożyć folią bąbelkową lub dodatkową warstwą tektury. Taki zabieg sprawi, że nie trzeba będzie martwić się o to, że w trakcie podróży dojdzie do zagięcia rogów, wgniecenia oprawy czy innego rodzaju uszkodzeń.

 • Wypełniacz do paczek

Książki umieszczone w kartonie powinny być ułożone w taki sposób, by nie mogły przesuwać się samoistnie po opakowaniu w trakcie transportu. Ważne jest, żeby dopasować wielkość kartonu do rozmiaru przesyłki. Jeśli mimo tego, w paczce znajduje się wolna przestrzeń, dobrze jest ją wypełnić, np. używając do tego celu specjalnych wypełniaczy do paczek. Wypełniacz odpowiednio zabezpieczy książki i pozwoli uniknąć ewentualnych uszkodzeń w trakcie transportu.

 • Taśma klejąca lub koperta z samoprzylepnym zamknięciem

Przed wysyłką, opakowanie z książką należy zamknąć. Wszystko po to, by książka nie wypadła z kartonu lub nie dostała się w niepowołane ręce. Do tego celu wystarczy użyć mocnej taśmy klejącej i nożyczek. Jest też inne rozwiązanie. Równie dobrze można skorzystać z koperty tekturowej z samoprzylepnym zamknięciem. Wtedy zamykanie paczki będzie jeszcze prostsze.

W czym wysłać książkę?

Wysyłka książek powinna odbywać się w przeznaczonych do tego celu opakowaniach. Które opakowania do wysyłki najlepiej sprawdzą się w przypadku książek?

 • Sztywne koperty tekturowe
 • Koperty tekturowe ochronne
 • Koperty samoprzylepne
 • Papierowe koperty kurierskie
 • Papierowe koperty kurierskie z samoprzylepnym zamknięciem

Wybierając opakowanie, należy zwrócić uwagę na jego jakość. Słabej jakości karton może łatwo ulec deformacji i zniszczeniu, co z kolei może doprowadzić do uszkodzenia książki. Nasze koperty tekturowe mają gramaturę 350 g/m2, a koperty papierowe – 125 g/m2. Dzięki takim właściwościom można mieć pewność, że książka nie ulegnie zgnieceniu. Dodatkowym ułatwieniem podczas pakowania książek do wysyłki będzie samoprzylepne zamknięcie koperty. To rozwiązanie sprawia, że kopertę można łatwo zamknąć, bez konieczności używania kleju czy taśmy klejącej.

Wysyłka książki – w kopercie czy w kartonie?

Jak zapakować książki do wysyłki? Kluczowa kwestia to dobór kartonu lub koperty o odpowiedniej wielkości. W przypadku wysyłki kilku egzemplarzy jednocześnie, najczęściej konieczne będzie sięgnięcie po karton. Z kolei, gdy wysyłka dotyczy jednej książki, wystarczająca może okazać się koperta tekturowa lub papierowa. Optymalne rozwiązanie stanowi koperta bąbelkowa. Dzięki temu, że wnętrze koperty jest wyłożone folią bąbelkową, książka jest od razu odpowiednio zabezpieczona i nie trzeba jej obkładać dodatkową warstwą, np. folią lub tekturą.

Jak wysłać książkę – pocztą, paczkomatem czy kurierem?

Jak najtaniej wysłać książkę? Żeby znaleźć najlepszą i najtańszą opcję wysyłki, wcześniej trzeba porównać oferty poszczególnych przewoźników. Najpopularniejsze opcje to wysyłka za pośrednictwem Poczty Polskiej, paczkomatów InPost lub kuriera. W przypadku Poczty Polskiej jest kilka opcji do wyboru: tradycyjny list, paczka pocztowa lub kurier. Przesyłka może zostać doręczona pod drzwi lub pozostawiona do odbioru w placówce. Paczkomaty InPost to forma wysyłki książek, która – z roku na rok – cieszy się coraz większą popularnością. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że paczkę można odebrać o dowolnej godzinie, przez 24h na dobę. Z kolei, jeśli ktoś preferuje dostawę pod same drzwi, najlepszą opcją dla niego będzie wysyłka książek kurierem.

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

   

  Najpopularniejsze tematy