Wszechobecny gruz, kurz i pył. Jeśli z tym kojarzy Ci się remont, przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy w nim, jak przygotować się do zmiany aranżacji domu w taki sposób, by uniknąć uszkodzenia mebli czy ścian. Sprawdź, jak zabezpieczyć mieszkanie przed remontem.
Czym zabezpieczyć podłogę podczas remontu?
Planujesz malowanie ścian lub wymianę mebli kuchennych na nowe? Nieważne, jakie prace remontowe planujesz, przed przystąpieniem do nich, zadbaj o ochronę podłogi. Dzięki temu zapobiegniesz nie tylko powstaniu trudnych do usunięcia zabrudzeń, ale także zarysowań i innych uszkodzeń. Jak zabezpieczyć podłogę przed remontem? Możesz wybrać jedno lub kilka z poniższych rozwiązań:
- Tektura falista – zdecyduj się na nią zwłaszcza w przypadku drewnianego parkietu lub paneli. Tektura falista i arkusze papierowe ochronią podłogę przed lekkimi uderzeniami, o które nietrudno podczas remontu.
- Stare koce – to prosty sposób z użyciem przedmiotów, jakie zapewne masz w domu. Koc możesz zastąpić matą albo dywanem, którego czasy świetności już minęły.
- Folia malarska – dobrze sprawdza się podczas malowania ścian, ale łatwo się przesuwa. Jej skuteczność zwiększysz, mocując ją do podłogi taśmą malarską.
Jak zabezpieczyć okna przed remontem, aby ich nie uszkodzić?
Wiesz już, jak zabezpieczyć podłogę przed remontem. Teraz czas na okna. Pamiętaj, żeby zająć się nie tylko szybami, ale także stolarką okienną. Dodatkowo możesz osłonić okucia i uszczelki. Jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć okna przed remontem, zastosuj się do naszych wskazówek:
- Zadbaj o szyby – użyj do tego folii malarskiej. Naklej ją na szyby za pomocą specjalnej taśmy. Alternatywnie możesz osłonić okna gazetami lub kartonem, ale są one mniej skuteczne niż folia.
- Zasłoń ramy okienne – przyda Ci się do tego folia stretch. Gdy owiniesz nią ramy, będą one mniej narażone na kurz.
- Zabezpiecz okucia i uszczelki – taśmy malarskie, maskujące i ochronne są nieodzowne zarówno przed, jak i w trakcie remontu. Oklej nimi klamki i zawiasy. Natomiast uszczelki zabezpiecz smarem silikonowym.
Co zrobić, aby w trakcie remontu nie zniszczyć mebli?
Kolejny etap to zabezpieczenie mebli. By uniknąć zabrudzenia i uszkodzenia szafek, postępuj według tych wytycznych:
- Przenieś meble do innego pomieszczenia – to najprostszy sposób na to, jak zabezpieczyć meble przed remontem. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca w innym pomieszczeniu, wynieś do niego wszystkie szafy, stoły i krzesła do czasu aż zakończysz zaplanowane prace.
- Użyj folii malarskiej – jest lekka i prosta w użyciu. Osłoń nią meble i przymocuj ją do nich za pomocą taśmy malarskiej. Dzięki temu folia pozostanie stabilna.
- Owiń meble folią stretch – to prosty trik na uniknięcie zabrudzeń i niekorzystnie działającej na meble, zwłaszcza drewniane, wilgoci.
- Osłoń blaty i inne delikatne powierzchnie – połóż na nich tekturę lub specjalną piankę ochronną.
- Uszczelnij szafki i szuflady – nie zapominaj, że kurz może przedostać się do środka mebli nawet przez najmniejsze szczeliny. Żeby temu zapobiec, oklej krawędzie szafek i szuflad taśmą.
- Wykorzystaj stare koce, obrusy i prześcieradła – sprawdź wnętrze komody z tekstyliami, a potem ze znalezionych w niej rzeczy zrób dodatkową warstwę ochronną. Rozłożone na meblach tkaniny ochronią je nie tylko przed brudem, ale też przed uderzeniami.
O czym jeszcze warto pamiętać podczas prac remontowych?
Zadbaj o pozostałe sprzęty znajdujące się w remontowanym pomieszczeniu. Jeśli chcesz ograniczyć sprzątanie, zabezpiecz ściany i sufit, a także zniweluj ryzyko rozprzestrzeniania się kurzu do innych części mieszkania. Dla bezpieczeństwa domowników i ochrony instalacji osłoń gniazdka elektryczne. Wykonaj następujące kroki:
- Zabezpiecz sprzęt AGD i RTV – wszystkie urządzenia tego typu okryj folią malarską lub stretch. Najlepiej odłącz je od zasilania lub przenieś do innego pokoju.
- Ochroń ściany i sufit – zabezpiecz ich powierzchnie folią.
- Zabezpiecz instalację – włączniki i gniazdka oklej taśmą malarską.
- Ogranicz rozprzestrzenianie się kurzu – szczelnie zamknij drzwi prowadzące do pozostałych pomieszczeń.
- Regularnie wietrz pomieszczenie – co jakiś czas otwieraj okna i wietrz remontowane wnętrze. Oprócz tego systematycznie je odkurzaj. Ułatwi Ci to sprzątanie na koniec remontu.
Zadbaj o odpowiednie materiały ochronne i uniknij uszkodzenia podłogi, okien i mebli!
Remont zaczyna się na długo przed położeniem na ścianach nowej farby czy zmianą kafelków na podłodze. Jeden z pierwszych etapów to zabezpieczenie mieszkania: podłóg, okien, mebli, sprzętów AGD, ścian i sufitów. Przed rozpoczęciem prac przygotuj wszystkie potrzebne materiały i akcesoria, w tym folię malarską, taśmy i kartonowe przekładki. Poszukaj też starych koców oraz obrusów.
W trakcie remontu sprzątaj na bieżąco, używając odkurzacza budowlanego, mokrych ściereczek i mopa. Do pozbycia się trudniejszych zabrudzeń przyda Ci się specjalny środek do plam z farb i klejów. A zanim będziesz przeprowadzać ostatnie porządki, dowiedz się, jak usunąć taśmę malarską po remoncie.