Jak nadać przesyłkę konduktorską?

7 min. lektura 01 grudnia 2022

Nadawanie i odbieranie przesyłek kojarzy się z reguły z firmami kurierskimi, Pocztą Polską, przewoźnikami świadczącymi usługi transportowe. Istnieje jeszcze jedno – niegdyś popularne, a dziś dość rzadko wspominane – rozwiązanie. Mowa o przesyłce konduktorskiej, transportowanej za pośrednictwem pociągów osobowych. Co warto wiedzieć o tej opcji? Jak odbywa się nadanie przesyłki konduktorskiej?

Czym jest przesyłka konduktorska? Jak wysłać przesyłkę konduktorską?

Przesyłka konduktorska to paczka, która jest przewożona do celu przy pomocy pociągów pasażerskich, a nie firm kurierskich. Jak nadać przesyłkę konduktorską? Nadanie pakunku odbywa się na stacji kolejowej PKP. Przesyłkę odbiera kierownik pociągu, który jest odpowiedzialny za przewóz i późniejsze dostarczenie do wskazanego miejsca (przez nadawcę). Przesyłka nie trafi zatem konkretnie do domu lub mieszkania (pociąg nie zmieni trasy), ale może za to zostać szybko przetransportowana do innego miasta.

Odbieranie i wydawanie przesyłek konduktorskich odbywa się na stacjach kolejowych – akurat podczas postoju pociągu. Ów proces odbywa się w przedziale służbowym, gdzie znajduje się odpowiedzialna osoba.

Tym, o czym należy pamiętać, jest brak przesiadek – przesyłki konduktorskie muszą być umieszczone w takim pociągu, który jedzie bezpośrednio od miasta nadawcy do lokalizacji adresata.

Procedura nadania przesyłki konduktorskiej

Przesyłka konduktorska jest oferowana przez najpopularniejszych przewoźników kolejowych: Intercity, IEC, TLK. Można ją bezproblemowo nadać na większości stacji kolejowych – im większe miasto, tym lepiej. Podróż odbywa się bezpiecznie, bez zastrzeżeń – to gwarancja bezpiecznego transportu szkła i innych newralgicznych materiałów.

Nadawcy potencjalnej przesyłki konduktorskiej muszą odnaleźć kierownika pociągu i poinformować go o chęci skorzystania z usługi. Następnie należy dokonać opłaty przewozowej – zawsze w gotówce. Większe miasta mają alternatywę. Osoby, które nie chcą tracić czasu na poszukiwanie kierownika pociągu, mogą umieścić paczkę w stacjonarnym punkcie przesyłek (tu najprawdopodobniej można już płacić kartą).

Jak poprawnie zaadresować przesyłkę konduktorską?

Przesyłka konduktorska musi zostać prawidłowo zaadresowana – to gwarancja bezpiecznego doręczenia do adresata. Większość informacji, jakie należy na niej zamieścić, jest niemal identyczna co w paczkach wysyłanych pocztą, kurierem. Konieczne zatem będą dane nadawcy i adresata (imię i nazwisko, adres, numer kontaktowy). Osoba nadająca paczkę musi także zamieścić informacje o stacji nadania oraz odbioru. Jeśli zaistnieje taka konieczność, warto użyć etykiet ostrzegawczych. Odpowiednie oznaczenie paczki to gwarancja pomyślnej odpowiedzi na pytanie, jak nadać przesyłkę konduktorską.

Maksymalne wymiary przesyłki konduktorskiej są wyraźnie sprecyzowane. To 20x40x50 cm. Waga paczki nie może przekroczyć 10 kg, a jej wartość nie powinna być większa niż 1200 zł. Niewskazane jest, by znajdowały się w niej zwierzęta, cenne rzeczy (pieniądze, kosztowności), broń i amunicja.

Procedura odbioru przesyłki konduktorskiej

Przesyłka konduktorska musi być odebrana na stacji docelowej danego pociągu. Procedura jest bardzo prosta. Po przyjeździe pociągu adresat musi odszukać przedział konduktorski i kierownika pociągu – osobę odpowiedzialną za wydawanie takich paczek. Odebranie przesyłki konduktorskiej na czas jest bardzo istotne – pociąg nie będzie czekał na spóźnionego adresata.

Jeśli paczka nie zostanie odebrana na czas, pociąg odjedzie – do stacji końcowej lub ostatniej stacji, w której świadczona jest usługa przewozu przesyłek konduktorskich.

Większe miasta oferują inną, o wiele wygodniejszą możliwość. Adresat może udać się do punktów nadań, umieszczonych na najistotniejszych polskich stacjach kolejowych. Odbiera ją w godzinach otwarcia. Wybór takiego rozwiązania wiąże się – najprawdopodobniej – z dopłatą kilkunastu zł.

Niezależnie od formy odbioru każdy adresat powinien pamiętać o przygotowaniu ze sobą dowodu tożsamości (lub innego dokumentu, w którym będą zawarte podstawowe dane i zdjęcie). Jest to potrzebne do weryfikacji, czy dana osoba jest uprawniona do odbioru paczki.

Ile kosztuje nadanie przesyłki konduktorskiej?

Przesyłki konduktorskie mają jednakową cenę za usługę – niezależnie od wielkości, wagi paczki i pokonywanego dystansu. Wynosi ona 30 zł. Jeżeli masz do czynienia z przesyłką ponadgabarytową, koszt wynosi zawsze 60 zł. Istnieją jeszcze drobne dopłaty.

  • Nadanie w punkcie przyjęcia przesyłek konduktorskich kosztuje 11 zł.
  • Zlecenie odebrania paczki z pociągu przez pracownika stacjonarnego punktu obsługi przesyłek kurierskich wynosi 11 zł.

Choć ceny są dość wysokie, w wielu przypadkach mogą być mniejsze od kosztów oferowanych przez firmy kurierskie.

Najważniejsze zalety przesyłki konduktorskiej

Dlaczego warto i jak wysłać przesyłkę konduktorską? Największą zaletą przesyłek konduktorskich jest szybkość ich dostarczenia. Kurierowi zajmie to dzień (co najmniej). Paczka przechodzi przez kilka sortowni, co zajmuje czas. W przypadku długich dystansów nie ma możliwości, by dostarczył on paczkę jeszcze tego samego dnia. Z przesyłką konduktorską natomiast to możliwe. Trafiają one do celu w stosunkowo krótkim czasie (wiele zależy od odległości do stacji docelowej oraz ewentualnych problemów podczas trasy).

Niegdyś przesyłki konduktorskie przeżywały swój triumf w okresie przedświątecznym. Jeśli paczka z prezentem zostanie nadana w Wigilię, nie ma takiej możliwości, by firma kurierska dostarczyła ją tego samego dnia do odbiorcy. Przesyłka konduktorska natomiast stanowi ostateczne rozwiązanie dla osób spóźnialskich. Istnieje niemal stuprocentowe prawdopodobieństwo, że paczka dotrze pociągiem do odbiorcy jeszcze tego samego dnia.

Przesyłka konduktorska to doskonałe rozwiązanie dla osób zabieganych, które chcą szybko dostarczyć daną paczkę do adresata.

Czy przesyłki konduktorskie mają jakieś wady?

Największymi minusami przesyłek konduktorskich jest brak przesiadek oraz wysoka cena. To rozwiązanie dla mieszkańców dużych, wojewódzkich miast, w których kursują bezpośrednie pociągi między metropolią nadawcy a adresata. Przesyłki konduktorskiej nie można odebrać na wszystkich stacjach kolejowych, tylko wybranych.

Ponadto paczka musi być dostarczona na dworzec samodzielnie, w określonym momencie. Podróż z dużą, ciężką przesyłką do punktu nadania może przysporzyć wiele problemów. Kierownik pociągu może odmówić przyjęcia przesyłki – dotyczy to m.in. tych sytuacji, kiedy paczka została nieprawidłowo zapakowania. Dba o to, by paczka szczęśliwie dotarła do odbiorcy i wie, jak skutecznie chronić dokumenty w czasie transportu.

Godzina i dzień otrzymania przesyłki konduktorskiej jest uzależniona od trasy. Nie można wykluczyć prawdopodobieństwa opóźnienia pociągu (czasem wielogodzinnego). Adresat musi się pojawić na docelowej stacji kolejowej na czas. W przeciwnym razie paczka pojedzie dalej i wyląduje na innej stacji.

Ceny za nadanie przesyłki konduktorskiej są dość wygórowane – znacznie wyższe niż cenniki najpopularniejszych firm kurierskich.

Czy warto zdecydować się na przesyłkę konduktorską?

Mimo drobnych wad przesyłka konduktorska wciąż pozostaje ciekawym sposobem wysyłki paczki. W związku z rosnącą popularnością firm kurierskich owa usługa odeszła nieco w zapomnienie – niesłusznie. Przesyłki konduktorskie to jedyna możliwość dostarczenia paczki do docelowego miasta na czas, jeszcze tego samego dnia.

Jak spakować przesyłkę konduktorską – podsumowanie

Istnieje jeszcze kwestia dotycząca tego, jak spakować przesyłkę konduktorską. Przygotowuje i pakuje się ją podobnie jak inne przesyłki, odbierane przez kuriera. Można wykorzystać kartony lub koperty (wszystkie formaty kopert znajdziesz tutaj). W pierwszym wypadku konieczne będzie dodatkowe zabezpieczenie paczki za pośrednictwem wypełniaczy. Na pewno przyda się taśma samoprzylepna, którą zakleisz przesyłkę. Sprawdź w naszym ostatnim wpisie rodzaje taśmy samoprzylepnej.

Opakowania Raja – dlaczego warto na nie postawić?

Firma Raja jest certyfikowanym producentem ekologicznych, biodegradowalnych, trwałych i wytrzymałych opakowań kartonowych, akcesoriów. Wyróżnia się na tle innych firm z branży opakowaniowej. Warto wykorzystać oferowane produkty (np. tuby kartonowe, folie stretch i bąbelkowe) do szczelnego zapakowania przesyłki konduktorskiej.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 

Najpopularniejsze tematy