Poznaj nasze bestsellery wśród kartonów do pakowania

4 min. lektura 15 września 2021

Poznaj nasze bestsellery wśród kartonów do pakowania.

Jakie kartony są najczęściej stosowane przez sklepy internetowe do wysyłki? Poznaj najlepiej sprzedające się opakowania wysyłkowe oraz dowiedz jak gruba powinna być tektura, z której wykonane są kartony.

Najchętniej używane są dwa rodzaje kartonów – kartony fasonowe (pocztowe) oraz kartony z automatycznym dnem. Opakowania te są wykonane z mocnej tektury falistej, która może mieć różne grubości. Mogą to być kartony 3-warstwowe, kartony 5-warstwowe lub kartony 7-warstwowe.

Rodzaje tektury falistej

Kartony z tektury falistej mogą mieć różną grubość. Jaki rodzaj najlepiej wybrać? Wszystko zależy od tego co konkretnie się wysyła – czym cięższe produkty, tym grubsza powinna być tektura, z której są wykonane pudełka.

Najcieńsza jest tektura 2-warstowa. Jest całkowicie biodegradowalna. Stosuje się ją w firmach kurierskich, magazynach oraz hurtowniach.

Tektura 3-warstowa jest zbudowana z 2 warstw papieru i znajdującej się w środku warstwy pofalowanej. Jest używana nie tylko do produkcji pudełek, ale także przekładek służących do pakowania kruchych przedmiotów, w budownictwie jako element zabezpieczający oraz izolator akustyczny i termiczny. Do wysyłki najczęściej stosuje się właśnie kartony 3-warstowe.

Kartony 5-warstwowe są mocniejsze niż te 3-warstowe, gdyż wykonane z 3 warstw papieru u 2 warstw pofalowanych. Tektura 7-warstwowa składa się z 4 warstw papieru i 3 warstw pofalowanych. Kartony 7-warstwowe są najmocniejsze i nadają się do pakowania ciężkich przesyłek.

Czym są kartony fasonowe?

Kartony fasonowe, czyli wykrojnikowe to opakowania tekturowe wykonane z wykrojnika. Mogą mieć dowolny kształt i wielkość. Są wyposażone w zazębiające się klapy i skrzydełka, więc nie trzeba stosować taśmy klejącej. Mają podwójne ścianki, dzięki czemu są wytrzymałe i odporne na ewentualne uszkodzenia. Ich ogromną zaletą jest to, że mogą być wykorzystywane wielokrotnie. Mogą posiadać okienka i uchwyty oraz indywidualny nadruk. Poza tym są bardzo estetyczne. Są to kartony 3-, 5- lub 7-warstowe.

Kartony fasonowe Rajapost są dostępne w 2 wersjach kolorystycznych – brązowe i białe. Można zamówić także kartony fasonowe płaskie do wysyłki płaskich przedmiotów.

Czym są kartony z automatycznym dnem?

Ten rodzaj opakowań jest także chętnie zamawiany z uwagi na oszczędność przestrzeni magazynowej – w wersji złożonej kartony zajmują naprawdę mało miejsca. Kartony z automatycznym dnem są szybkie w montażu – wystarczy nacisnąć boki i gotowe. Posiadają pasek klejący, więc nie trzeba używać taśmy. Są bardzo wytrzymałe – ich dno jest wzmocnione dodatkową warstwą tektury. Są wykonane w aż 70% z recyklingu, po użyciu można je poddać recyklingowi.

Firmy tak chętnie je zamawiają, ponieważ ich używanie wiąże się z dużą oszczędnością czasu pracowników pakujących. Składa się je dosłownie w kilka sekund. Najczęściej wykorzystuje się je do pakowania małego sprzętu RTV i AGD, obrazów czy książek.

Wybór kartonów fasonowych oraz tych z automatycznym dnem to nie tylko oszczędność czasu, ale także pieniędzy. Pracownicy mogą pakować sprawniej, więc poświęcać na to mniej czasu – czym mniej czasu potrzebnego na pakowanie, tym mniej pracowników trzeba zatrudnić. Podobnie jak kartony z automatycznym dnem także te fasonowe można składować w formie rozłożonej.

Inne rodzaje kartonów

Sklepy internetowe chętnie także wykorzystują kartony z regulowaną wysokością i automatycznym dnem, dzięki którym można dopasować opakowanie do konkretnego wysyłanej przedmiotu. Do wysyłki książek używa się tzw. owijek, czyli specjalnych pudełek na książki z samoprzylepnym zamknięciem i podziałką do regulacji wysokości. Do wysyłki długich i wąskich przedmiotów stosuje się długie kartony oraz kwadratowe tuby Quattropack, a do wysyłki butelek specjalne kartony do wina.

Dostępne są także opakowania termiczne do wysyłki jedzenia czy leków. Bardzo popularne są także kartony zwrotne, czyli takie, które klient może ponownie wykorzystać, jeśli chce zwrócić zamówiony towar. Takie opakowania są wyposażone w podwójny pasek klejący. Do wysyłki mniejszych produktów sprzedawcy często nie wykorzystują pudełek, lecz ochronne koperty bąbelkowe oraz tekturowe koperty ochronne do wysyłki płaskich przedmiotów.

Przeczytaj również:

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 

Najpopularniejsze tematy