Raja Group podpisała umowę z firmą Aurelius w celu przejęcia spółek Viking i Office Depot Europe w 7 krajach

4 min. lektura 26 sierpnia 2021

Raja Group podpisała umowę z firmą Aurelius w celu przejęcia spółek Viking i Office Depot Europe w 7 krajach.

Grupa RAJA, wiodący europejski dystrybutor materiałów eksploatacyjnych i wyposażenia dla biznesu, ogłosiła, że zawarła porozumienie z firmą Aurelius w sprawie przejęcia spółek VIKING, w tym spółek pozostających w portfolio Office Depot Europe, w siedmiu europejskich krajach: Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Holandii i Belgii. VIKING, flagowa marka działalności e-commerce Office Depot Europe, jest głównym graczem w dystrybucji B2B materiałów biurowych i mebli.  Europejskie oddziały firmy zatrudniają 1500 osób i generują obroty w wysokości blisko 500 milionów euro. Warunki finansowe umowy nie zostały podane do publicznej wiadomości.

 Grupa RAJA przyspiesza swój rozwój w Europie

Grupa RAJA, obecna w 18 europejskich krajach i zatrudniająca 3 000 pracowników, jest europejskim liderem w dystrybucji opakowań oraz znaczącym podmiotem na rynku materiałów i mebli biurowych, po przejęciu w 2019 roku działalności Staples w Europie Południowej: JPG, Mondoffice i Kalamazoo, tj. francuskich, włoskich i hiszpańskich spółek specjalizujących się w zakresie wyposażenia miejsc pracy. Akwizycja ta jest zgodna ze strategią Grupy RAJA zakładającą wzrost sprzedaży, poszerzenie bazy klientów oraz dywersyfikację oferty i umożliwi Grupie umocnienie pozycji i uzupełnienie zasięgu geograficznego na tych strategicznych rynkach.

„Przejęcie to stanowi doskonałą okazję strategiczną do wzmocnienia naszej pozycji w Europie, w szczególności w tych siedmiu krajach, gdzie jesteśmy już obecni z naszymi filiami RAJA. Będzie to dalsze rozszerzenie obecności Grupy i nowy impuls dla naszych ambicji na rynku materiałów biurowych. To przejęcie doskonale wpisuje się w naszą strategiczną wizję bycia globalnym partnerem dla europejskich firm, od małych start-upów po duże korporacje, i wzmocni nasze partnerstwo z uznanymi na całym świecie markami” – mówi Danièle KAPEL-MARCOVICI, Prezes Zarządu Grupy RAJA.

Viking, główny gracz w dystrybucji materiałów biurowych

Viking Office Products, amerykańska firma, pojawiła się w Europie w 1990 roku, najpierw w Wielkiej Brytanii, a następnie w całej Europie. Dzięki pionierskiemu know-how w zakresie technik sprzedaży na odległość zrewolucjonizowała ona dystrybucję materiałów biurowych za pomocą katalogów. Jako twórca koncepcji „fanatycznej obsługi klienta”, która zbudowała lojalność klientów, firma Viking rozwinęła silną świadomość marki na swoich rynkach. Przejęta przez Office Depot w 1998 roku, a przez Aurelius w 2017 roku, firma Viking jest obecnie głównym graczem na rynku materiałów biurowych i wyposażenia miejsc pracy.

Przejęte firmy, z siedzibą w Venlo w Holandii, obsługują 1,2 mln klientów w Europie i posiadają dwa główne centra dystrybucyjne w Großostheim w Niemczech i Leicester w Wielkiej Brytanii.

Akwizycja ta zapewnia Grupie RAJA dodatkowe możliwości rozwoju w nadchodzących latach oraz solidne podstawy do przyspieszenia rozwoju działalności w Europie. Dzięki temu Grupa będzie mogła obsługiwać ponad 2,2 mln klientów w Europie i osiągnąć obroty przekraczające 1 miliard 600 milionów euro.

„Viking ma ponad 30-letnie doświadczenie w Europie i zna potrzeby i oczekiwania klientów na swoich rynkach. Pracownicy Viking i Grupy RAJA podzielają te same wartości, takie jak duch przedsiębiorczości i kultura obsługi klienta, które przyczyniły się do naszych sukcesów. Wspólnie przywrócimy firmie Viking rentowną dynamikę wzrostu, wykorzystując nasze wspólne doświadczenie w pozyskiwaniu i utrzymywaniu europejskich klientów, a także naszą zdolność do wdrażania synergii w zakresie zakupów, marketingu i sprzedaży, w szczególności z JPG, Mondoffice i Kalamazoo, ale także z oddziałami RAJA w każdym kraju. Cieszę się, że mogę powitać w Grupie RAJA 1500 nowych pracownic i pracowników z ich uznanymi umiejętnościami i profesjonalizmem. Razem stworzymy jeszcze bardziej skuteczny zespół, dzięki któremu Grupa RAJA będzie wiodącym partnerem dla firm w Europie”, mówi Danièle KAPEL-MARCOVICI.

Raffael Reinhold, CEO Office Depot Europe: Jesteśmy podekscytowani tą szansą i cieszymy się, że możemy przyspieszyć rozwój naszej działalności w ramach Grupy RAJA. Grupa RAJA, jako odnosząca sukcesy firma rodzinna, stanowi doskonałą bazę dla przyszłości naszego biznesu z dużym potencjałem do owocnej współpracy i rozwoju. Strategiczne dostosowanie do naszych podstawowych rynków i działalności uczyniło nasz biznes atrakcyjnym dla naszego strategicznego nabywcy RAJA i zapewnia doskonałą pozycję do dalszego rozwoju naszej wspólnej działalności „

Transakcja podlega zatwierdzeniu przez urząd antymonopolowy i ma zostać zamknięta w czwartym kwartale 2021 roku.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 

Najpopularniejsze tematy