Pochłaniacz wilgoci czy folia bąbelkowa? Jak zabezpieczyć paczkę przed wilgocią?

4 min. lektura16 sierpnia 2022

Pochłaniacz wilgoci czy folia bąbelkowa? Jak zabezpieczyć paczkę przed wilgocią?

Niezależnie od produktu, który sprzedawca wysyła do klienta, konieczne jest właściwe zabezpieczenie paczki na czas transportu. Mowa zarówno o wstrząsach, jak i działaniu czynników zewnętrznych, takich jak m.in. warunki atmosferyczne czy wilgoć. Jak zabezpieczyć paczkę przed wilgocią? Czy lepiej wykorzystać w tym celu pochłaniacz wilgoci, czy może folię bąbelkową?

Warunki podczas transportu paczki mogą być zróżnicowane

Po pierwsze – sprzedawca musi mieć świadomość, że nierzadko paczka musi pokonać setki, a w niektórych wypadkach – nawet tysiące kilometrów, by dotrzeć do klienta. Z tego względu konieczne jest właściwe zabezpieczenie przesyłki, także pod kątem oddziaływania czynników atmosferycznych. Mowa m.in. o opadach deszczu czy gradu. Tym samym konieczne jest zabezpieczenie paczki przed wilgocią. Dotyczy to zwłaszcza produktów elektronicznych, a także takich, które są narażone np. na działanie pleśni. Mowa m.in. o żywności, ale nie tylko.

Można to zrobić na kilka sposobów. Większość sprzedawców wykorzystuje w tym celu pochłaniacz wilgoci (czyli saszetki pochłaniające wilgoć) albo zabezpiecza produkt folią bąbelkową. Niekiedy dobrym pomysłem jest zastosowanie obu rodzajów zabezpieczeń.

Pochłaniacz wilgoci: w jaki sposób działają saszetki pochłaniające wilgoć?

Jeśli chodzi o pochłaniacz wilgoci, stosuje się go głównie w przypadku zabezpieczenia wysyłanej żywności lub towarów. Saszetki mają silne właściwości chłonne, dzięki czemu transportowane produkty pozostają suche. Właściwości saszetek wynikają z obecności w ich składzie jednego z dwóch składników – czyli krzemionki lub gliny.

Saszetki wypełnione żelem krzemionkowym warto stosować w przypadku zabezpieczania przesyłek z odzieżą, wyrobami farmaceutycznymi, produktami żywnościowymi oraz wyrobami elektronicznymi. Żel krzemionkowy z jednej strony ma doskonałe właściwości osuszające, z drugiej – świetny stosunek jakości do ceny. Z kolei saszetki wypełnione gliną chronią skutecznie towary przed korozją i z tego względu dobrze sprawdzają się w takich sektorach jak spożywczy, mechaniczny czy morski. Zarówno glina jak i żel kamionkowy są nietoksyczne i bezpieczne.

Tym samym pochłaniacz wilgoci bez wątpienia przyda się w zabezpieczeniu produktów żywnościowych, odzieży, leków czy elektroniki.

Folia bąbelkowa: zabezpieczenie przesyłki nie tylko przed wilgocią, ale i wstrząsami

Kolejnym sposobem na zabezpieczenie paczki przed wilgocią jest wykorzystanie folii pęcherzykowej. Folia bąbelkowa zresztą nie tylko świetnie chroni przed wilgocią, ale także – przed wstrząsami czy zarysowaniami. Z tego względu wykorzystywana jest m.in. przy zabezpieczaniu na czas transportu szczególnie delikatnych produktów – mowa nie tylko o szkle czy ceramice, ale również o sprzętach elektronicznych. W Rajapack dostępna jest zarówno folia bąbelkowa z małymi i dużymi bąblami, w rolce, z perforacją lub bez perforacji. Oprócz tego w ofercie znajdują się też woreczki z folii bąbelkowej i folie pęcherzykowe w kartonie z dozownikiem.

Zabezpieczenie paczki przy wykorzystaniu folii bąbelkowej jest niezwykle proste. Oryginalne opakowanie, w którym znajduje się produkt (jeśli mowa np. o sprzęcie elektronicznym) warto owinąć folią (najlepiej dwukrotnie) a potem okleić dodatkowo taśmą. Jeśli tak zapakowany produkt jest następnie umieszczany w kolejnym kartonowym pudełku (a to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie) dobrze dodatkowo wypełnić wolną przestrzeń właśnie folią. Będzie to stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią.

Możliwe jest zastosowanie obu form zabezpieczenia paczki

Warto również mieć świadomość, że w przypadku towarów szczególnie podatnych na wilgoć, a jednocześnie niezwykle wrażliwych na wstrząsy, dobrym pomysłem może być zastosowanie obu rodzajów zabezpieczenia – czyli zarówno saszetek pochłaniających wilgoć jak i folii bąbelkowej. Dotyczy to zwłaszcza produktów elektronicznych.

Należy też pamiętać, że oprócz zastosowania saszetek pochłaniających wilgoć czy folii bąbelkowej istotne jest również staranne zabezpieczenie całej paczki – choćby poprzez dokładne oklejenie łączeń oraz narożników paczki. To dodatkowa ochrona przesyłki.

Oprócz tego nie można również zapominać o zabezpieczeniu etykiety, która znajdzie się na paczce. Dobrym pomysłem jest umieszczenie jej w przezroczystej folii, a dopiero później – naklejenie na kartonowe pudełko.

Zabezpieczenie przesyłki przed wilgocią nie jest zatem trudne, jednak warto pamiętać, że konieczne będzie zastosowanie odpowiednich akcesoriów – czyli pochłaniaczy wilgoci i folii bąbelkowej.

    Your email address will not be published. Required fields are marked *





     

    Najpopularniejsze tematy