Jaki dyspenser do taśmy pakowej wybrać?

6 min. lektura 24 listopada 2022

Pakowanie i zabezpieczanie paczek bez odpowiednich akcesoriów do pakowania byłoby niemożliwe. Jako pierwsza myśl do głowy przychodzą kartony tekturowe, taśmy klejące oraz wypełniacze do przesyłek. Posługiwanie się taśmą jest – na dłuższą metę – bardzo niekomfortowe. Musisz wciąż pamiętać o jej odwijaniu, zwijaniu, odcinaniu właściwego kawałeczka. Z pomocą przychodzą specjalne dyspensery do taśm, które znacznie ułatwiają posługiwanie się klejącym elementem. Jak wybrać dyspenser do taśmy pakowej – to początkowe pytanie, które musi sobie zadać zarówno osoba indywidualna, jak i pracownik magazynu wysyłkowego.

Czym jest dyspenser do taśmy pakowej?

Dyspenser do taśmy to specjalne urządzenie, które służy – w skrócie – do usprawnienia klejenia kartonów, listów czy znakowania przesyłek. Wyróżnia się on charakterystyczną konstrukcją, która znacząco ułatwia posługiwanie się taśmą pakową. Dyspensery wyposażone są w ząbki, umożliwiające sprawne i szybkie odrywanie kawałka taśmy z rolki. Jeśli zajdzie taka potrzeba, pomogą w odmierzeniu identycznych fragmentów taśmy. Drugim ważnym elementem dyspenserów są klapki, które dociskają taśmę do klejonej, tekturowej warstwy, stabilizują ją. Owa część daje pewność, że wszystko zostało sklejone wystarczająco mocno.

W przypadku ręcznych dyspenserów pojawiają się również ergonomiczne uchwyty, dzięki którym ryzyko wyślizgnięcia urządzenia i taśmy pakowej jest minimalne. Dyspensery to alternatywa dla tradycyjnych działań – odwijania taśmy, przycinania jej nożyczkami, odkładania rolki i zaklejania kartonu. Odmierzanie – mniej więcej – odpowiedniej długości taśmy jest trudne w warunkach produkcyjnych i przemysłowych. Używanie dyspenserów to oszczędność czasu i pieniędzy.

Podstawowe rodzaje dyspenserów do taśmy

Zanim zadasz sobie odpowiedź na pytanie: „jak wybrać dyspenser do taśmy pakowej”, powinieneś uświadomić sobie, z jakimi rodzajami mamy najczęściej do czynienia. Najpopularniejsze są ręczne i uniwersalne dyspensery, przeznaczone do wszystkich rodzajów taśm. Owe urządzenia mają specjalny hamulec, metalową obudowę i kauczukowe pokrętło.

Alternatywą są klasyczne dyspensery do taśm pakowych, wykorzystywane w firmach wysyłkowych, magazynach, branży transportowej i przeprowadzkowej. Tutaj stosuje się ręczne, lekkie modele z ergonomicznymi uchwytami. Ich budowa nie jest przypadkowa – zostały one idealnie dopasowane do budowy i funkcjonowania człowieka. Przykład? Większość z nich można obsługiwać jedną ręką, co daje wielką oszczędność czasu i ułatwia pracę.

W magazynach wysyłkowych pojawiają się także specjalne dyspensery, które regulują napięcie taśmy (za pośrednictwem mechanizmu). Pracodawcy magazynów wysyłkowych promują inne ciekawe modele, wpływające na zmniejszenie hałasu odwijania taśmy. Takie dyspensery mają specjalny hamulec, dzięki któremu znacznie redukują tempo odwijania taśmy. Są przeznaczone jedynie do taśm polipropylenowych (PP). To przydatne rozwiązanie w zakładach lub magazynach, gdzie pracują setki osób, wykonując codziennie tę samą pracę. Z pewnością byłyby one zmęczone nieustannym dźwiękiem odwijania taśmy.

stół do pakowania i taśmy

Biurowe dyspensery do taśmy

W biurach, sekretariatach i różnych urzędach pojawiają się dyspensery, które muszą sobie poradzić z innym typem taśmy klejącej – lekką, małą taśmą biurową. Takie urządzenia zostały zaprojektowane nieco inaczej niż poprzednicy. Przede wszystkim mają mały rozmiar – spokojnie zmieszczą się na każdym biurku. Są także lekkie, wytrzymałe. Podobnie jak dyspensery do taśmy pakowej mają charakterystyczne ząbki, dzięki którym odwijanie taśmy jest po stokroć łatwiejsze.

Jak wybrać dyspenser do taśmy? Mniej oczywiste dyspensery do taśm

Istnieją inne dyspensery, przydatne w branżach remontowych. Niektóre z urządzeń są przystosowane do taśmy malarskiej, wyróżniającej się dość słabym stopniem klejenia. Należy ją nakładać dokładnie i precyzyjnie – jakiekolwiek oderwanie od ściany osłabia konsystencję kleju. Ręczne działania bywają zatem frustrujące. Dyspensery do taśm malarskich umożliwiają precyzyjne naklejenie taśmy na ścianę. Owo urządzenie napina klejącą warstwę, dzięki czemu nie pojawia się niebezpieczeństwo jej odklejenia lub zrolowania.

Specjalistyczna, mocna taśma podłogowa pozwala wydzielić lub oznaczyć miejsce pracy. Choć mimowolnie kojarzy się to raczej z halami produkcyjnymi i magazynami (oznaczenie kierunku pracy, wydzielenie stanowisk pracy), dotyczy też mniej standardowych miejsc, czyli urzędów, sklepów, szkół (np. wydzielenie miejsca na sali gimnastycznej). Oklejenie podłóg – podobnie jak naklejanie warstw materiału na ścianę – wymaga precyzji. Z pomocą przychodzi dyspenser do taśm podłogowych. Musi charakteryzować się dużą wytrzymałością. Jego ząbki są bardzo mocne.

Odpowiedź „jak wybrać dyspenser do taśmy pakowej” jest najprostsza, ponieważ dedykowanych dyspenserów jest najwięcej. Co zatem z innymi, mniej typowymi taśmami, np. zbrojoną i tkaną? Producenci dyspenserów nie zapomnieli i o takich produktach – oferując specjalne dyspensery z wbudowanym hamulcem.

Jak wybrać dyspenser do taśmy pakowej? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Istnieje kilka podstawowych parametrów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze dyspensera  do taśm:

  • wymiary taśmy,
  • wysoka jakość dyspensera,
  • ergonomiczna budowa.

W biurach i urzędach stosuje się inną taśmę aniżeli w halach przemysłowych. Do wąskiej taśmy klejącej wystarczy klasyczny, biurowy dyspenser. Nie powinien on zajmować dużo miejsca – przez większość czasu spokojnie leży sobie w szufladzie biurka. Wykorzystuje się go do pojedynczej czynności, a nie produkcyjnych, cyklicznych działań – nie musi być bardzo wytrzymały. Sytuacja prezentuje się inaczej w przypadku dyspenserów do taśmy pakowej, które muszą dobrze poradzić sobie z kartonowymi opakowaniami, foliami termokurczliwymi i bąbelkowymi, a także innymi wypełniaczami do paczek.

Ergonomiczna budowa dyspensera do taśmy to podstawa. Pracodawca powinien zatroszczyć się o dobrostan i łatwiejszą pracę wszystkich zatrudnionych osób. Na mniejsze zmęczenie i większą efektywność pracowników wpływa doręczenie odpowiedniego sprzętu, dostosowanego do specyficznych warunków pracy w magazynie wysyłkowym. Towarzyszą im nie tylko podstawowe akcesoria, ale i charakterystyczne stoły do pakowania.

Wybór dyspensera do taśmy pakowej jest uzależniony od jego jakości. Warto zasugerować się opiniami z internetu, zaczerpniętymi od znajomych. Wiele pozytywnych recenzji w internecie świadczy bardzo dobrze o danym dyspenserze.

Dyspensery do taśm pakowych – podstawowe akcesorium w RAJA

W sklepie RAJA można znaleźć wiele niezbędnych akcesoriów do pakowania, w tym profesjonalne taśmy, dyspensery, kartony, wypełniacze do paczek. Nic dziwnego, że sztandarowymi klientami hurtowni są inne magazyny wysyłkowe.

Asortyment sklepu internetowego jest nastawiony zarówno na klientów indywidualnych, jak i większe firmy. Nie brakuje tutaj mniej oczywistych produktów, np. stołów roboczych, wykorzystywanych w wielu magazynach wysyłkowych. Inne akcesoria do pakowania, które można odnaleźć w RAJA to: naprężacze i paskowacze do poziomego i pionowego opasywania, zapinki propylenowe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 

Najpopularniejsze tematy