Jak i kiedy wysłać paczkę świąteczną za granicę?

5 min. lektura 13 listopada 2023

Święta to szczególny czas, niestety nie każdy ma możliwość spędzić je z bliskimi. W takich momentach liczą się drobne gesty. Mieszkasz w Polsce i chcesz wysłać prezent świąteczny za granicę? Sprawdź więc kiedy warto nadać paczkę, aby mieć pewność, że dotrze do odbiorcy. Poznaj też koszt takiej przesyłki oraz procedury, których trzeba dopełnić.

Kiedy wysłać paczkę, aby doszła na święta?

Okres świąteczny w pełni rozkwita zazwyczaj pod koniec listopada. Już od początku grudnia obserwuje się gwałtowny wzrost liczby wysyłanych przesyłek. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli zwleczesz z nadaniem paczki choćby o kilka dni, istnieje ryzyko, że nie dotrze ona do adresata przed Wigilią.

W okresie szczytu paczkowego czas dostawy może znacząco wydłużyć się, przechodząc ze standardowych 24 czy 48 godzin nawet do 72 godzin, a czasem i dłużej

Dlatego jeśli zależy Ci na dostarczeniu paczki przed 24 grudnia, lepiej jest wysłać ją do połowy grudnia. Oczywiście, istnieje szansa, że dotrze wcześniej, ale wysyłając ją odpowiednio wcześnie, zyskasz pewność, że adresat otrzyma ją na czas. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnego stresu.

Wysyłka do krajów Unii Europejskiej

Wysyłka międzynarodowych przesyłek kurierskich w obrębie Unii Europejskiej nie generuje dodatkowych opłat eksportowych ani importowych, zgodnie z postanowieniami Traktatu o Funkcjonowaniu UE. Oznacza to, że nawet w okresie przedświątecznym wysyłka paczek upominkowych nie podlega opłatom celno-skarbowym

Kluczowym elementem gwarantującym bezproblemowe dostarczenie przesyłki jest właściwy moment nadania. Czas dostarczenia paczek do krajów wspólnotowych wynosi od 3 do 5 dni, zależnie od odległości. Dla przykładu dostawa paczki do Anglii zajmuje zazwyczaj ok. 3-4 dni, z kolei do Belgii zaledwie 2-3 dni robocze. Niemniej jednak w okresie przedświątecznym firmy kurierskie odnotowują zwiększone zainteresowanie swoimi usługami, dlatego lepiej nie nadawać paczek zagranicznych w ostatnim tygodniu przed Wigilią. 

Wysyłka poza Unię Europejską

Część międzynarodowych przesyłek kierowana jest do krajów poza obszarem Unii Europejskiej, co wiąże się z odmiennymi procedurami. W takich przypadkach nadawca przed wysłaniem paczki zobowiązany jest do wypełnienia specjalnych dokumentów celnych. Jeśli nadajesz paczkę do USA, to przede wszystkim potrzebujesz faktury handlowej i lotniczego listu przewozowego. 

Informacje zawarte w formularzu powinny precyzyjnie opisywać zawartość przesyłki oraz jej wartość. W zależności od kraju przeznaczenia, każde państwo posiada własne indywidualne wymogi celne. Dlatego istotne jest zweryfikowanie tych informacji przed zleceniem usługi kurierskiej. 

W niektórych sytuacjach przewoźnik może być zobowiązany do posiadania upoważnienia umożliwiającego reprezentowanie nadawcy przed Urzędem Celnym. Przesyłki o wyższej wartości mogą podlegać opłatom celno-skarbowym. Dlatego, jeśli wewnątrz paczki znajduje się prezent zakupiony na terenie Polski, zaleca się dołączenie do dokumentów faktury pro forma.

Przygotowanie przesyłki zagranicznej

Paczki, które są transportowane na znaczne odległości, zazwyczaj trafiają do automatycznych sortowni, dlatego konieczne jest odpowiednie ich zabezpieczenie. Co należy zrobić?

  1. Wybierz standardowy karton tekturowy o regularnym kształcie, najlepiej w formie prostopadłościanu i włóż do niego wysyłany przedmiot.
  2. Wypełnij wolne przestrzenie w paczce, np. z pomocą folii bąbelkowej, aby zapobiec przesuwaniu się przedmiotu, a tym samym jego uszkodzeniu.
  3. Konieczne jest też oklejenie pudełka mocną taśmą pakową, aby mieć pewność, że paczka nie otworzy się podczas transportu.
  4. Pamiętaj także o właściwym opisaniu i adresowaniu przesyłki. Zapoznaj się z obowiązującymi standardami. Miej na względzie, że kurierzy mogą nałożyć dodatkowe opłaty za korektę zaniżonej wagi lub przepakowanie niewłaściwie zabezpieczonego kartonu.

 

Co jeszcze warto mieć na względzie? Zapoznaj się z wymaganymi formalnościami celnymi obowiązującymi w kraju, do którego kierujesz przesyłkę. W przypadku państw spoza Unii Europejskiej konieczne będzie wypełnienie deklaracji celnej, w której szczegółowo opiszesz zawartość paczki wraz z jej wartością. Następnie wybierz przewoźnika, a także wydrukuj list przewozowy.

Ubezpieczenie międzynarodowej przesyłki

Mimo że firmy kurierskie dokładają wszelkich starań, aby przesyłki dotarły do odbiorców na czas i w nienagannym stanie, to  zdarzają się czasem różne incydenty. Szczególnie w okresie świątecznym, utrata, zniszczenie lub uszkodzenie przesyłki mogą wywołać rozczarowanie. Warto wcześniej przygotować się na takie ewentualności i zdecydować się na ubezpieczenie paczki. 

Choć ubezpieczenie nie gwarantuje bezpieczeństwa przesyłki, umożliwia odzyskanie części lub całości poniesionych kosztów w przypadku straty. Koszt takiej polisy zależy od firmy kurierskiej. Zdarza się, że paczki o wartości do 500 zł są ubezpieczane gratis. Z kolei za bardziej wartościowe przedmioty należy zapłacić od 2,5 zł do 13 zł za paczkę. Nie są to więc wysokie kwoty.

Wiesz już, jak i kiedy wysłać paczkę świąteczną za granicę? Świetnie! Czas pomyśleć o wyborze upominku!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 

Najpopularniejsze tematy