Do czego służą woreczki bąbelkowe antystatyczne?

4 min. lektura 19 maja 2022

Do czego służą woreczki bąbelkowe antystatyczne?

Producenci sprzętu elektronicznego i właściciele sklepów z elektroniką powinni koniecznie zaopatrzyć swoje magazyny w worki i woreczki ESD bąbelkowe. Dzięki nim towary będą bezpiecznie podczas wysyłki i dotrą do odbiorców w idealnym stanie.

Woreczki ESD to fachowa nazwa woreczków bąbelkowych antystatycznych. Charakteryzują się specyficznymi właściwościami worków bąbelkowych oraz folii antystatycznej.

Woreczki bąbelkowe

Folia bąbelkowa jest często wykorzystywana do zabezpieczania delikatnych lub mogących się łatwo uszkodzić towarów podczas wysyłki. Większość wysyłek oprócz opakowania w karton czy kopertę jest dodatkowo owijana folią bąbelkową lub umieszczana w woreczku lub worku bąbelkowym. Folię bąbelkową wykorzystuje się także do wypełniania pustej przestrzeni w opakowaniu i służy wtedy jako wypełniacz do paczek.

Folia ta jest wykonana z polietylenu – z jednej strony jest płaska, a z drugiej pokryta pęcherzykami wypełnionymi powietrzem. Pęcherzyki te mają właściwości amortyzujące. Czym większe bąble, tym większa amortyzacja. Dzięki temu chronią towary przed stłuczeniem, zarysowaniem i przed wstrząsami (uszkodzeniami mechanicznymi). Woreczki bąbelkowe chronią także towary przed wilgocią i mrozem, ponieważ folia bąbelkowa ma także właściwości izolacyjne. Można nią zabezpieczać również przedmioty o ostrych krawędziach, ponieważ jest bardzo wytrzymała i trudno ją rozerwać.

Folia bąbelkowa i wyroby z niej wykonane, takie jak worki czy woreczki bąbelkowe są powszechnie używane do wysyłki wielu różnych towarów. Jej właściwości ochronne są nie do przecenienia. Oczywiście istnieją alternatywne, bardziej ekologiczne produkty do zabezpieczania wysyłek, wykonane z naturalnych surowców, jednak folia bąbelkowa jest nadal bezkonkurencyjna. W związku z tym, że jest mocna i można z niej korzystać wielokrotnie również można uznać ją za ekologiczną, choć w mniejszym stopniu. Wiele osób i firm wykorzystuje folię bąbelkową ponownie.

Woreczki ESD – co to takiego?

Jednym z rodzajów folii bąbelkowej jest folia antystatyczna (inaczej zwana adhezyjną). Posiada dodatek antystatyczny – rozpraszający i ekranujący. Chroni towary nie tylko przed uszkodzeniem, ale także przed wyładowaniami elektrostatycznymi, które mogą być bardzo niebezpieczne dla elektroniki. Sprawdza się zatem świetnie do zabezpieczania sprzętów elektronicznych. Dodatkowo zabezpiecza przed kurzem i pyłem, równie niepożądanym w przypadku takich urządzeń.

Folia antystatyczna, z której wykonane są woreczki ESD ma różowy kolor, dla rozróżnienia od standardowej białej wersji pozbawionej tej ochrony. Doskonale przylega do pakowanych przedmiotów, jest elastyczna i wytrzymała. Sprawdza się lepiej niż styropian czy karton, które są sztywne i w związku z tym w mniejszym stopniu zabezpieczają przesyłki. Uniemożliwia gromadzenie się ładunków elektrostatycznych na urządzeniach. Sprzęt elektroniczny zapakowany w woreczek ESD na pewno nie ulegnie uszkodzeniu podczas transportu.

Zastosowanie woreczków antystatycznych – w prowadzeniu jakiej działalności są potrzebne?

Woreczków ESD i folii antystatycznej używa się do zabezpieczania podczas transportu sprzętów i urządzeń elektronicznych, czyli m.in.: telewizorów, komputerów, sprzętu audio, podzespołów, akcesoriów elektronicznych, a także płyt CD i DVD. Wysyła się w nich także elementy elektroniczne. Zabezpieczają towary przed wyładowaniami i uszkodzeniami elektrycznymi.

Są niezbędnym wyposażeniem stanowiska pakującego w magazynie każdego sklepu internetowego sprzedającego elektronikę i firmy produkującej tego typu sprzęt.

Warto podkreślić, że woreczki ESD są także bardzo trwałe i wytrzymałe, zapewniają amortyzację i ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, są wygodne w użyciu i niedrogie. W sytuacji konieczności ograniczenia kosztów wysyłki warto zwrócić na nie uwagę. Są tanie i dzięki ich użyciu nie ma konieczności dodatkowego zabezpieczania przesyłek, a ponieważ są lekkie, to waga przesyłki nie wzrasta po ich zastosowaniu. A co więcej, można je wykorzystywać wielokrotnie, co świetnie wpisuje się w trend dbania o środowisko naturalne i korzystania z wielorazowych opakowań ekologicznych. Można ich także użyć do przechowywania produktów wymagających zabezpieczenia podczas magazynowania. Właściwie to mają wszechstronne zastosowanie z racji tego, że są mocne i wytrzymałe.

Szeroki wybór woreczków i worków bąbelkowych, w tym także woreczków ESD można znaleźć w sklepie Rajapack.

Najpopularniejsze tematy