Odpowiednia taśma dla łańcucha logistycznego

6min. lektura 30/10/2019

Wybór taśmy pakowej ma znaczenie dla Twojego łańcucha logistycznego. Warto więc wybrać odpowiednio mocną taśmę, która zagwarantuje bezpieczeństwo Twoich przesyłek. 

Oferta jest jednak ogromna i czasami trudno zorientować się, jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań. Dlatego przygotowaliśmy przegląd różnych rodzajów taśm pakowych,który ułatwi wybór produktu w największym stopniu odpowiadającego na Twoje potrzeby.

Czym jest taśma pakowa?

Dlaczego mówimy o taśmie pakowej, a nie o taśmie klejącej scotch?

Dlatego, że scotch to tylko jedna z marek taśm klejących. Nazwa się przyjęła, ale wskazuje wyłącznie na jednego producenta.

Taśma pakowa: definicja

Taśma pakowa to:

„… element samoprzylepny wydrukowany na tworzywie plastikowym lub papierowym, który może zostać nałożony poprzez zastosowanie zwykłego nacisku na opakowanie produktu, produkt, plakat, witrynę lub każdą inną powierzchnię…”

(Źródło: definitions-marketing.com).

Do kategorii taśmy pakowe zalicza się taśmy pakowe przezroczyste przeznaczone do zamykania lub wzmacniania materiałów, jak również taśmy dekoracyjne, które umożliwiają ozdobienie elementów niewielkim kosztem.

Różne rodzaje taśm pakowych

Taśmy pakowe dzieli się nie tylko na taśmy dekoracyjne oraz taśmy służące do oklejania przesyłek firmowych.

Dostępne są liczne produkty przeznaczone do bardzo różnych celów, różniące się wielkością taśmy i rodzajem kleju.

Tworzywa

Taśma pakowa lub dekoracyjna składa się z dwóch elementów:

  • Tworzywa;
  • Kleju.

Tworzywo to w większości przypadków PCV lub PP (polipropylen). Każdy z tych materiałów ma inne właściwości.

Taśma z PCV rozciąga się wszerz, a korzystanie z niej jest cichsze niż z taśmy z PP. Nadaje się do większości zastosowań.

Taśma z polipropylenu jest głośniejsza przy rozwijaniu, ale lepiej sprawdza się w trudnych warunkach: podwyższonej temperaturze i znaczącej wilgotności.

W obu przypadkach standardowymi rozmiarami taśm są:

  • 48 lub 50 mm szerokości;
  • 50 lub 66 m długości.

Wybór klejów

Drugim elementem składowym taśmy pakowej jest klej.

W dużej mierze to właśnie od kleju, którym jest pokryta taśma, zależy, jak dobrze trzyma się ona podłoża.

Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje klejów:

  • Klej akrylowy jest wytrzymały przez długi czas i odporny na działanie promieni UV. Taśma na bazie kleju akrylowego uważana jest za produkt standardowy.

Nadaje się do większości przypadków, ale odradza się stosowanie jej w warunkach chłodniczych lub naklejanie jej na plastik.

  • Klej na bazie naturalnego kauczuku z kolei idealnie nadaje się w warunkach chłodniczych.

Pomimo, że dobrze znosi długi transport, jego trwałość po długim czasie jest mniejsza niż kleju akrylowego.

  • Klej Hot Melt nazywany jest również termo topliwym. Posiada największą możliwą odporność na zmiany temperatury i wilgotność.

Kolor taśmy

Czy kolor taśmy jest tylko kwestią estetyczną? Niezupełnie.

Przezroczysta taśma pakowa charakteryzuje się większą przywieralnością, ponieważ żaden barwnik nie rozcieńcza kleju.

Ponadto taśma kolorowa lub personalizowana taśma z nadrukiem są nieco droższe niż porównywalne rozwiązania przezroczyste.

Wskazówka Raja: Zaleca się przechowywanie taśm pakowych w temperaturze pokojowej (20°C). Powyżej tej temperatury siła kleju może się zmniejszyć.

Taśmy pakowe do zadań specjalnych

 

Teraz wiesz już lepiej, dlaczego nie należy umniejszać wagi taśmy pakowej w logistyce.

Są jednak jeszcze inne rodzaje taśm pakowych, które warto poznać, aby dokonać wyboru, który będzie idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.

Taśma pakowa zbrojona

Jedną z najczęściej wybieranych taśm pakowych jest taśma zbrojona.

Znacząco zwiększa ona bezpieczeństwo zapakowanych produktów, bo jest niemal nie do rozerwania wzdłuż.

Taśmę tę nazywa się również „taśmą o gęstym splocie” lub „taśmą wzmocnioną”. Zaleca się korzystanie z niej przy wzmacnianiu skrzyń i wiązaniu ciężkich produktów.

Taśma pakowa papierowa kraft

Taśma pakowa z papieru kraft to jeden z tych produktów, które nadają się do ponownego przetworzenia. Jest ekologiczną, przyjaźniejszą dla środowiska alternatywą dla innych taśm.

Składa się z impregnowanego papieru kraft i kleju Hot Melt. Zaleca się stosowanie jej do zaklejania opakowań kartonowych, które również nadają się do ponownego przetworzenia.

Taśma maskująca

Taśma maskującą przydaje się do izolacji, wiązania lub podczas malowania. Przywiera do wszystkich typów tworzyw i jest odporna na działanie wody.

Można jej używać w trudnych warunkach termicznych.

Jest wykonana z papieru o częściowo krepowanej strukturze i występuje w połączeniu z klejem na bazie rozpuszczalnika lub Hot Melt.

Taśma dwustronna

Przezroczysta, dobrze znana majsterkowiczom taśma dwustronna jest wykonana z impregnowanego papieru kraft i pokryta klejem Hot Melt.

Umożliwia sklejenie ze sobą dwóch powierzchni. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do mocowania elementów do podstawy.

Taśma z nadrukiem

Taśma z personalizowanym nadrukiem dla firmy umożliwia czytelne oznaczenie przesyłek.

Bardzo przydatna w logistyce jest też taśma z ostrzeżeniami takimi jak: „Nie piętrować” czy „Uwaga, szkło”. Informuje ona ośrodkach ostrożności, które należy przedsięwziąć podczas obchodzenia się z towarami.

Teraz świat taśm pakowych nie ma już dla Ciebie tajemnic.

Chcesz po prostu wzmocnić opakowania firmowe, czy poinformować ośrodkach ostrożności, które powinni przedsięwziąć Twoi pracownicy lub klienci? Zastosowanie taśm pakowych jest tak różnorodne, ile ich rodzajów.

Oprócz omówionych typów taśm możesz również wybrać spersonalizowane papierowe taśmy, które nadadzą Twoim towarom niepowtarzalnego charakteru.

Trzy kluczowe punkty, które warto zapamiętać:

  • Istnieje wiele rodzajów taśm pakowych, dlatego warto przemyśleć indywidualnie potrzeby i na tej podstawie wybrać taśmę. 
  • Taśmy pakowe służą do wzmacniania opakowań lub umieszczenia na nich informacji o środkach ostrożności.
  • Możliwe jest wykonanie spersonalizowanych taśm pakowych z nadrukiem, które nadadzą Twoim przesyłkom unikatowego charakteru.

Pełny asortyment omawiany w artykule znajdziesz w kategorii Taśmy samoprzylepne i spinające.

Jeżeli potrzebujesz pomocy przy wyborze odpowiedniego rozwiązania, skontaktuj się z nami poprzez nr. tel.: 801 55 3000* lub e-mail: poczta@rajapack.pl. Nasi specjaliści pomogą wybrać Ci najlepsze rozwiązania opakowaniowe, dostosowane do specyfiki firmy.

*Koszt według taryfy operatora.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Najpopularniejsze tematy