Biało-czerwony kotylion

Jak zrobić kotylion z bibuły?

5 min. lektura 21 lutego 2025

Nie wiesz, jak prawidłowo zrobić kotylion z bibuły, a przygotowujesz się do obchodów Święta Niepodległości lub 3 Maja? A może organizujesz przyjęcie, podczas którego chcesz zaskoczyć gości eleganckimi przypinkami? Jeżeli na któreś z tych pytań odpowiedź jest twierdząca, to jesteś w dobrym miejscu. Podpowiadamy, jak zrobić kotylion z bibuły krok po kroku.

Co to jest kotylion?

Wywodząca się z języka francuskiego nazwa kotylion początkowo określała taniec wieńczący bal, jednak wraz z upływem czasu jej znaczenie uległo zmianie. Dzisiaj kotylion to przede wszystkim ozdoba mająca formę przypinki. Może być wykonana z różnych materiałów, a najczęściej do jej przygotowania wykorzystywane są: gładka i marszczona bibuła, papier oraz kolorowe wstążki. Pomiędzy sobą kotyliony różnią się również kształtem, niektóre z nich przypominają kokardy, inne – rozety.

Kotyliony wykorzystywane są podczas rozmaitych wydarzeń i uroczystości. Najczęściej nosi się je w trakcie:

  • Świąt patriotycznych – w naszym kraju biało-czerwone kotyliony są nieodłącznym elementem obchodów Święta Niepodległości i 3 Maja. Dlatego też często nazywa się jej kokardami narodowymi.
  • Konkursów i zawodów – przede wszystkim w wyścigach jeździeckich i wystawach zwierząt.
  • Balów – to zastosowanie związane jest z pierwotnym znaczeniem słowa kotylion. Przypinki w formie kokard i rozet rozdawane gościom podczas przyjęć miały zachęcić ich do uczestnictwa w zabawie o tej samej nazwie. Dzisiaj również pełnią podobną funkcję. W kotylionie tancerze dobierani są w pary na podstawie kolorów wstążek, które otrzymali.
  • Innych uroczystości – kotylion sprawdzi się również jako dekoracja lub pamiątka z okazji wesela, komunii czy studniówki.

Jak zrobić kotylion z bibuły krok po kroku?

Choć nazwa kotylion brzmi wytwornie, jego wykonanie nie jest skomplikowane. Zrobisz go za pomocą akcesoriów, które prawdopodobnie masz w domu, a jeśli nie – kupisz je online, na przykład w naszym sklepie. Przyda Ci się:

  • Bibuła – jeśli chcesz zrobić kotylion na święto narodowe, wybierz bibułę w czerwonym i białym kolorze, w innych przypadkach dopasuj jej barwy do charakteru konkretnego wydarzenia.
  • Nożyczki – przed przystąpieniem do pracy upewnij się, że są wystarczająco ostre.
  • Klej – na przykład wygodny w użytkowaniu klej biurowy w sztyfcie.
  • Agrafka – albo tasiemka. Tego rodzaju akcesoria przydadzą się do przypięcia kotyliona.

Jak zrobić kotylion z bibuły? Zastosuj się do poniższych wskazówek:

  1. Wykonaj pierwszą warstwę rozetki – za pomocą nożyczek wytnij pierwszy pasek bibuły. Powinien mieć szerokość około 5 cm. Następnie złóż go w harmonijkę, w taki sposób, jak przy robieniu wachlarza. Sklej jeden koniec, a potem rozłóż tę warstwę na kształt koła.
  2. Przygotuj drugą warstwę – teraz użyj mniejszego paska bibuły o szerokości około 3 cm. Uformuj go tak, jak pierwszą część rozety. Potem naklej tę warstwę na wykonane wcześniej większe koło. Pamiętaj, by umieścić ją na środku.
  3. Udekoruj środek – wnętrze rozety ozdób w wybrany przez Ciebie sposób: małym kółkiem z bibuły, kwiatem lub koralikiem.
  4. Zrób ogonek – z dwóch pasków bibuły o długości 15-20 cm wykonaj dolną część kotyliona. Aby efekt był lepszy, przytnij końce w szpic. Na koniec umieść paski od spodu rozetki i przyklej je.
  5. Przymocuj agrafkę albo tasiemkę – od wewnętrznej części kotyliona przypnij agrafkę. Zamiast niej możesz użyć tasiemki lub niewielkiej wstążki zawiązanej w formie pętelki.

 

Jak zrobić kotylion z papieru i bibuły?

Kokardę narodową możesz wykonać także z papieru i bibuły. Tym razem będziesz potrzebować bibuły w dwóch kolorach, nożyczek, kleju, jednego arkusza sztywnego papieru, agrafki lub tasiemki. Jak zrobić kotylion z papieru i bibuły? Podążaj za poniższą instrukcją:

  1. Przygotuj bazę – wytnij koło z papieru. Powinno mieć ono średnicę około 5 cm. Środek możesz dodatkowo ozdobić mniejszym kołem.
  2. Wykonaj rozetkę – przy pomocy dwóch pasków wyciętych z bibuły stwórz rozetkę. Każdy z nich złóż w harmonijkę i rozłóż na kształt wachlarza. Następnie sklej obie części ze sobą.
  3. Połącz rozetkę z bazą – rozetkę przymocuj do przygotowanej wcześniej bazy.
  4. Zrób kolejną warstwę – jeśli chcesz, ozdób kotylion jeszcze jedną, mniejszą rozetką. Wykonaj ją w analogiczny sposób do większej, umieść na jej środku i przymocuj klejem.
  5. Dodaj ogonek – na dole kotyliona połóż dwa długie paski bibuły i przyklej je. Opcjonalnie możesz ozdobić przypinkę większą liczbą pasków.
  6. Przymocuj agrafkę – na koniec z tyłu kotyliona umieść agrafkę bądź tasiemkę.

 

Już wiesz, jak prawidłowo zrobić kotylion z bibuły

Po przeczytaniu naszego poradnika wiesz, jak zrobić kotylion z bibuły i papieru szybko i z wykorzystaniem prostych artykułów biurowych. Jeśli brakuje Ci któregoś z nich, sprawdź ofertę sklepu internetowego Rajapack, w którym zaopatrzysz się w kleje, nożyczki i papier ozdobny. Zanim to zrobisz, dowiedz się, jakie są rodzaje bibuły i które z nich najlepiej sprawdzą się podczas wykonywania takich dekoracji.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *





 

Najpopularniejsze tematy