• 801 55 3000 Pon-Pią 8:00-17.00
  • Zamawiasz duże ilości? Szybkie i darmowe wyceny
  • 4,8/5
    Satysfakcja lub zwrot
  • Pierwsze zamówienie? Darmowa dostawa przy pierwszym zamówieniu od 400 zł netto (492 zł brutto)
logo raja 801 55 3000
0,00 zł Twój koszyk jest pusty
Zamówienie po kodzie produktu
Program akcji Kobiety & Środowisko

Kobiety i środowisko

Aktualności

1ere date

Świetne wyniki akcji

Na dzień 29 lutego, dzięki Państwa pomocy Fundacja RAJA-Danièle Marcovici zebrała ponad 1 700 000 zł.... Więcej informacji

Pozyskane środki pozwolą m.in. na przeszkolenie 800 kobiet w zakresie nowoczesnych technik uprawy roli i pomogą w ponownym zalesieniu 12 hektarów ziemi. 8 marca, w Międzynarodowy Dzień Kobiet, Fundacja RAJA-Danièle Marcovici przekaże fundusze, zebrane od września 2015 do 29 lutego 2016, na rzecz wybranych projektów.

Mniej
1ere date

Poniedziałek 26 października 2015

O projektach wybranych do akcji

Wywiad z Myriam Mackiewicz, Koordynator Stowarzyszenia Agronomów i Weterynarzy "Bez granic" w Togo... Więcej informacji

Dlaczego ten projekt jest tak ważny ?
Do jakich potrzeb kobiet i środowiska nawiązuje ?

Projekt stawia czoła trzem wyzwaniom: brakowi żywności, ochronie środowiska i kwestiom społecznym.

Region sawanny jest szczególnie zagrożony brakiem żywności: jedna rodzina na trzy w czasie pory suchej odczuwa konsekwencje braku zboża.

Ponadto bardzo wyraźna jest degradacja środowiska powstała wskutek niewłaściwych praktyk rolniczych, takich jak wypalanie pól, wycinanie lasów czy stosowanie niezarejestrowanych pestycydów.

Ze społecznego punktu widzenia kobiety ciągle nie są świadome swoich praw i roli gospodarczej, która jest zasadnicza, ale wciąż niedoceniana!

Projekt prowadzimy wspólnie z naszymi partnerami - NGOs Inades Training oraz organizacją rolniczą UROPCS.

W jaki sposób projekt może pomóc zmienić sytuację kobiet ?

Akcja umożliwa działania na różnych poziomach. Pierwszym jest rodzina, dzięki szkoleniom na temat swoich praw, kobiety zdobęda większą pewność siebie, która pozwoli im lepiej negocjować z mężami np. na temat efektywniejszej uprawy roli.

Za sprawą sadzenia drzew, pozyskiwanie drewna opałowego stanie się łatwiejsze, a negatywny wpływ na środowisko naturalne znacząco się zmiejszy.

Dzięki szkoleniom i wiedzy zdobytej w FFS kobiety wprowadzą nowe metody uprawy roli, takie jak: zwiększenie wykorzystania nawozu naturalnego, uprawę współrzędną, stosowanie w 100% naturalnych środków owadobójczych z pestek chilii i nasion neem (pochodzących z południo-wschodniej Azji a ropowszechnionych na całym świecie).

Możesz nam opowiedzieć o przebiegu projektu wśród kobiet ?

Z Fidelem, naszym liderem projektu, spotkaliśmy się z Hortense i Yémilą, które opowiedziały nam jak dzięki projektowi zmieniło się ich życie.

Hortense, 50-letnia wdowa, mieszka w wiosce Nano i należy do grupy rolników. W ramach projektu w pobliskiej szkole została utworzona grupa składająca się z trzech sąsiadów, którym udostępniono wózek i osła. Hortense w przypływie wielkich emocji wykrzyknęła: „Och, Co za ulga! Będziemy nosić drewno i czerpać wodę bez użycia koszy. Moje zmartwienia zmniejszą się dziesięciokrotnie. Dzięki temu, w tym roku będziemy w stanie wyprodukować dwa razy więcej kukurydzy oraz cztery razy więcej nawozów naturalnych. Przed rokiem mieliśmy tylko jeden zbiornik z nawozem naturalnym, w tym roku, dzięki wózkowi i pomocy specjalistów, udało nam się napełnić już dwa zbiorniki. Za sprawą dobrego nawadniania wytwarzamy bardzo dobrej jakości nawóz. Patrząc na obecne rezultaty projektu, jesteśmy pewni dobrych zbiorów w tym roku.”

Yémila mieszka z mężem i szóstką dzieci w wiosce Nagbongou. Uczestniczyła w projekcie, który także odbywał się w pobliskiej szkole. Opowiada, jakie zmiany w zachowaniu męża zauważyła, po tym jak ukończyła szkolenie na temat społeczno-ekonomicznych praw kobiet. „Pewnej nocy mąż poprosił mnie, abym usiadła z nim na tarasie. Chciał, abyśmy porozmawiali o naszym spichlerzu i razem zastanowili się jak przetrwać trudne okresy do czasu zbiorów.”

„To był pierwszy raz kiedy razem z mężem wspólnie dyskutowaliśmy na temat funkcjonowania naszego gospodarstwa. Byłam ciekawa, co go do tego skłoniło.

Mąż powiedział mi, że odbyte przeze mnie szkolenie ze społeczno-ekonomicznych praw kobiet pozwoliło mu zrozumieć, że dialog w rodzinie jest bardzo potrzebny, a zaangażowanie kobiet w sprawne zarządzanie gospodarstwem niezbędne. Po raz pierwszy rozmawialiśmy o stanie naszych zapasów na okres zimowy. W tym roku nie musieliśmy korzystać ze środków z mojej dodatkowej działalności na zakup żywności (Yémila produkuje lokalny napój ze sfermentowanego sorgo). We wcześniejszych latach musiałam wszystko zaczynać od nowa, jednak teraz zgromadziłam odpowiedni kapitał i mam zamiar zrobić zapasy sorgo. Jestem wdzięczna Bogu za ten projekt.”

Mniej

Poniedziałek 7 września 2015

Agenda akcji: 2 kluczowe wydarzenia

Grudzień 2015

Z okazji COP21 (1), Fundacja RAJA-Danièle Marcovici zorganizuje konferencję na temat kluczowej roli kobiet w w walce przeciw zmianom klimatycznym i wspieraniu ochrony środowiska. To otwarte dla wszystkich wydarzenie skupi wiele osób zaangażowanych w akcję i najlepszych ekspertów... Więcej informacji

(1) Konferencja ONZ w sprawie zmian klimatycznych odbędzie się w Paryżu w dniach od 30 listopada do 11 grudnia 2015.

8 Marzec 2016

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, Fundacja RAJA-Danièle Marcovici wręczy zebrane od września 2015 do lutego 2016 fundusze 5 stowarzyszeniom wybranym w ramach akcji Kobiety i Środowisko.

Mniej