• 801 55 3000 Pon-Pią 8:00-17.00
  • Zamawiasz duże ilości? Szybkie i darmowe wyceny
  • 4,8/5
    Satysfakcja lub zwrot
  • Pierwsze zamówienie? Darmowa dostawa przy pierwszym zamówieniu od 400 zł netto (492 zł brutto)
logo raja 801 55 3000
0,00 zł Twój koszyk jest pusty
Zamówienie po kodzie produktu

Ochrona leży w naszej naturze!
Wybierz ekologiczne opakowania dla Twoich produktów!

Nasza polityka ekologiczna sprawia, że możesz prowadzić Twoją firmę w sposób bardziej
przyjazny środowisku. Oferujemy ekologiczne alternatywy dla naszych produktów i działamy
zgodnie z praktykami ekologicznej odpowiedzialności w naszym biurze i magazynie. Nasi
eksperci ds. opakowań pomogą Ci dokonać wyboru przyjaznych środowisku opakowań w
korzystnych cenach.
Nasi eksperci ds. opakowań pomogą dokonać wyboru przyjaznych środowisku opakowań,
które sa również korzystne cenowo.

Écofolio Certyfikaty RAJA:

ISO 9001:2015
ISO 14001:2015

FSC RAJA jest członkiem FSC France*

Polityka ekologiczna

FAQ ŚRODOWISKO I EKOLOGIA

RAJA I ŚRODOWISKO

Recykling w kilku słowach

Recykling jest metodą postępowania z odpadami przemysłowymi i komunalnymi umożliwiającą ponowne wykorzystanie tych samych materiałów w cyklu produkcyjnym danego produktu. Podstawowe skutki recyklingu to: zmniejszenie ilości odpadów i ograniczenie zużycia surowców naturalnych. Aby produkt nadawał się do recyklingu musi być jednorodny materiałowo i niezabrudzony. Dzięki sortowaniu i selektywnej zbiórce odpadów, wiele produktów nadaje się do recyklingu :

» Papier – tektura: Metoda recyklingu jest na ogół korzystniejsza od metody spalania odpadów. Włókno papieru może być recyklingowane do 10 razy. Później włókna są już słabsze.

» Drewno: Drewno doskonale nadaje się do recyklingu. Drewniane palety mogą być naprawione lub przetworzone na wióry drzewne do produkcji płyt wiórowych, użyte jako ściółka ogrodowa lub przeznaczone na opał.

» Tworzywa sztuczne: Tworzywa sztuczne nadające się do recyklingu to Polipropylen (PP), Politereftalan etylenu (PET), Polietylen dużej gęstości (PEHD). Jedna tona tworzywa sztucznego z recyklingu pozwala zaoszczędzić od 700 do 800 kg ropy naftowej.

» Stal to materiał, który może być recyklingowany bez końca. Stal służy do produkcji przedmiotów codziennego użytku (opakowania, samochody, sprzęt agd, meble…) Na jednej tonie stali z recyklingu oszczędzamy jedną tonę rudy żelaza.

» Aluminium może być recyklingowane w nieskończoność w bardzo prosty sposób. Dzięki recyklingowi aluminium ograniczamy zużycie surowców naturalnych. Od 70 do 80% produktów z aluminium podlega recyklingowi.

Dlaczego należy wybierać produkty, których elementy składowe pochodzą z recyklingu?

Ponieważ przyczyniają się do zmniejszenia ilości odpadów dając materiałom drugie życie, a zatem ograniczają zużycie surowców naturalnych.

Czy zużycie papieru niszczy lasy?

NIE ! Przemysł papierniczy używa jedynie produktów ubocznych (na bazie wiórów drzewnych i odpadów tartacznych) lub drzew pochodzących z lasów objętych certyfikatem zrównoważonej gospodarki leśnej. Wbrew istniejącemu przekonaniu, powierzchnia lasów wzrosła w Europie do 25% w ciągu ostatnich lat.

Jakie korzyści dają produkty biodegradowalne i kompostowalne?

Są to produkty, które ulegają naturalnemu biologicznemu rozkładowi (działanie mikroorganizmów), bez uwalniania żadnych szkodliwych substancji. Kompostowanie pozwala uniknąć kosztownego i zanieczyszczającego procesu spalania oraz umożliwia recykling naszych odpadów.

Jak postępować z odpadami niebezpiecznymi?

Np. : puszki z aerozolem, odpady elektryczne lub elektroniczne, baterie, itd. Nie należy ich wyrzucać razem z innymi odpadami lecz należy je przekazać do punktu odbioru odpadów niebezpiecznych.

Dlaczego RAJA posiada certyfikat ISO: 14001?

Certyfikat ISO 14001 potwierdza nasze zaangażowanie w trwały i zrównoważony rozwój. Podjąć społeczne i ekologiczne wyzwanie, gdzie wartości społeczne i poszanowanie środowiska naturalnego są kluczowe. Oto nasze zobowiązanie!

OPAKOWANIA EKOLOGICZNE

Nasze rozwiązania ekologiczne w zakresie wypełnienia opakowań

Papier do urządzenia służącego do wytwarzania papierowego wypełniacza Fillpak TT i Padpak : biodegradowalny, kompostowalny i nadający się do recyklingu. Papier Kraft: nadający się do odzysku lub pochodzący z odzysku. Tektura falista: 100% z recyklingu, do recyklingu. Poduszki powietrzne: zyskanie miejsca podczas magazynowania i transportu (1% tworzywa na 99% powietrza). Generuje mniej odpadów. Flo-pak green biodegradowalny: z polistyrenu w 100% z recyklingu. Papier do wypełnienia: 100% z recyklingu, do recyklingu.

Kartony i pudła przyjazne środowisku. Jak dokonać dobrego wyboru?

Nasze kartony i pudła tekturowe nie zanieczyszczają środowiska naturalnego. Zgodnie z dyrektywą europejską 94/62/CE nie zawierają metali ciężkich. Nadają się do recyklingu i mogą być przetworzone w procesie spalania, w 100% biodegradowalne. Nasze kartony i pudła z tektury falistej zawierają minimum papieru odzyskanego.

Jakie są zalety poszczególnych taśm samoprzylepnych?

Taśmy samoprzylepne podlegają recyklingowi razem z tekturą (tolerancja 3% zanieczyszczenia). Polipropylen poddany procesowi spalania nie emituje substancji szkodliwych. Kleje termotopliwe, nietoksyczne, bez rozpuszczalnika, zamykają wasze kartony bez szkodliwego wpływu na środowisko. Taśma papierowa standard (powleczona klejem), w 100% na bazie materiałów naturalnych, pozostaje produktem najbardziej ekologicznym w tej kategorii.

NORMY I SYMBOLE

Co oznacza norma ISPM 15?

Nasze skrzynie i skrzyniopalety drewniane ze sklejki są zgodne z regulacją międzynarodową ISPM 15. Jest to Międzynarodowy Standard dla Środków Fitosanitarnych. Celem jest zmniejszenie ryzyka wprowadzenia i/lub rozprzestrzenienia się organizmów szkodliwych. Standard ten dotyczy drewnianych materiałów opakowaniowych wykonanych z surowego drewna o grubości powyżej 6mm, przeznaczonych do eksportu poza Unię Europejską. Drewno i opakowania drewniane są poddawane obróbce termicznej w temperaturze 56°C i oznaczone poprzez wypalenie charakterystycznego znaku kłosa, pszenicy z napisem IPPC (the International Plant Protection Convention). Nadawca zobowiązuje się do przestrzegania tej normy. Opakowania wykonane w całości z drewna przetworzonego nie podlegają temu wymogowi, gdyż zostały poddane obróbce termicznej już podczas procesu produkcyjnego.

Co oznacza norma ROHS?

"Restriction of the use of certain Hazardous Substances in electrical and electronic equipment". Celem Dyrektywy Unii Europejskiej jest ograniczenie stosowania 6 określonych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz ochrona zdrowia i środowiska poprzez odpowiednią utylizację sprzętu. Dotyczy sprzętu podłączanego do jednego źródła zasilania lub na baterie, akumulatorów lub baterii. Dotyczy następujących materiałów szkodliwych: ołowiu, rtęci, kadmu, sześciowartościowego chromu, polibromowanego bifenylu (PBB), polibromowanego eteru difenylowego (PBDE). Dyrektywa, zobowiązująca producentów i importerów sprzętu elektrycznego i elektronicznego do ponoszenia kosztów zbiórki i utylizacji odpadów produktów elektrycznych i elektronicznych, weszła w życie z dniem 13 lutego 2005 roku.

Co oznacza symbol RESY?

Niemiecka spółka RESY została powołana przez producentów papieru, tektury falistej, kartonów oraz przez jednostki odpowiedzialne za odzyskanie i recykling wszystkich opakowań z tektury falistej przeznaczonych do transportu. Uznany w Europie symbol « RESY » potwierdza ekologiczny charakter produktu oraz możliwość jego wykorzystania w procesie recyklingu i waloryzacji.

* RAJA jest członkiem FSC® France (Forest Stewardship Council) - organizacji, która zachęca do odpowiedzialnego zarządzania zasobami leśnymi, zgodnie z trzema zasadami zrównoważonego rozwoju - społecznymi, ekologicznymi i gospodarczymi.